Waarom bestaan er 90 – 100 min CDR
Vanwege technische redenen werden als eerste 63 min 550MB CDR’s geproduceerd, grotere capaciteiten waren begin negentiger jaren nog niet mogelijk. De standaard bij muziek CD’s werd bij de marktinvoering in 1982 op 74 min vastgelegd. Enkele jaren na de invoering van de CDR hadden de techneuten het ook bij de CDR‘s klaar gespeeld een opslagcapaciteit von 74 min mogelijk te maken.
De 74 min 650MB CDR werd dan ook snel de standaard net als bij de muziek CD.
Wegens het feit dat er muziek albums werden gemaakt met een speelduur boven de 74 min, werd de techniek zo verfijnerd dat een speelduur tot 100 min mogelijk werd.
Logischerwijze bestond er ook bij de CDR’s de behoefte aan een langere speelduur dan 74 min, in 1996 werd dan ook de 80 min 700MB CDR geintroduceerd. Enkele jaren later de 90 min 800MB en kort daarna de 100 min 900MB CDR.
Grotere capaciteiten dan 100 min 900MB zijn vanwege technische redenen niet mogelijk.
Bestaan er bij DVD-R en Blu-Ray ook groter capaciteiten?
Bij DVD en Blu-Ray heeft men de uitbreiding van de opslagcapaciteit mogelijk gemaakt door gebruik te maken van meerdere lagen. Bij DVD 2 lagen en bij Blu-Ray tot 8 lagen.
De opslagcapaciteit bij DVD wordt hierdoor max 2 x4,7 GB = 9,4 GB en bij Blu-Ray zelfs 8 x 25 GB = 200 GB per disc. Bij Blu-Ray wordt de 100 GB BD-R in 2011 verwacht en de 200 GB begin 2012.
Kan men 90 en 100 min recordebles met elke brander beschrijven en is het afspelen ook altijd mogelijk?
Het afspelen van 90 min CDR kan een probleem zijn bij cd spelers die nog in de negentiger geproduceerd werden. Het afspelen van 100 min CDR kan alleen nog een probleem zijn bij cd spelers welke voor 2004 op der markt verschenen zijn.
In enkele uitzonderlijke gevallen kan het ook nu nog voorkomen dat een 100 min CDR niet afgespeelt kan worden. Bij 90 min CDR komt dit probleem nagenoeg niet meer voor.
Het branden van 90 en 100 min CD-R
Met uitzondering van oudere branders die een brandsnelheid van 16x of lager bezitten kan het branden van 90 min CDR’s nog problematisch zijn.
Het branden van 100 min CDR’s is met een brander die een brandsnelheid heeft groter dan 48X geen problem meer.
Belangrijk is te weten dat het branden van 90/100 min CDR’s meestal met een lagere brandsnelheid uitgevoerd wordt dan bij 80 min CDR’s het geval is. De CD brander schakeld automatisch de brandsnelheid terug, het brandproces verloopt daardoor langzamer, dit heeft echter geen nadelige invloed op de brandkwaliteit, in tegendeel zelfs.
Het branden van 90/100 min CDR’s is alleen mogelijk als de brandsoftware juist is ingestelt.
Helaas is het niet mogelijk alle brandsoftwareprogramma’s hier afzonderlijk te bespreken, we zullen de globale belangrijke instellingen bespreken, deze zijn in principe bij alle programma’s hetzelfde, men moet hiervoor de juiste instelmogelijkheden opzoeken.
Indien de brandsoftware de capaciteit van een 90 of 100 min CDR uitleest, zal deze in de meeste gevallen een opslagcapaciteit van slechts 80 min 703MB weergeven. Dit is geen fout of een aanwijzing dat de 90 of 100 min CDR defect is. Wegen de standard instelling van 80 min wordt deze weergave veroorzaakt, Laat u hiervan niet van de wijs brengen.
Om met uw brandsoftware 90/100 min CDR’s te kunnen branden dient u de software te vertellen dat een CDR met een grotere opslagcapaciteit dan 80 min gebrandt dient te worden. U dient hievoor in het juiste menupunt die standaard lengte van 80 min te veranderen in bv 99 min 59 sek 74ff.
De volgende stap is het brandproces op „Disc-at-once“ in te stellen, meestal door ook het haakje „geen Multisession“ aan te vinken. In veel gevallen is dit bij het branden van 80 min CDR’s ook zo ingestelt, in dit geval hoeft u hier niets te veranderen.
Het brandproces kan nu gestart worden, het is mogelijk dat de brandsoftware nu de vraag stelt of u werkelijk een CDR met een grotere lengte dan 80 min wilt branden. Vaak dient u dit te bevestigen met „Burn Overburn Disk“.
Belangrijk!!
Alhoewel het ons niet bekend is dat door het branden van 90/100 min CDR’s een brander schade heeft opgelopen, kan Nierle niet aansprakelijk worden gestelt voor eventuele schade.
Heeft u nog verdere vragen met betrekking tot dit onderwerp, neem dan contact op met onze support afdeling.